Šport v Policajnom zbore – tvrdá realita

17. februára 2012, vladimirhomola, Nezaradené

Tvrdá realita, pred ktorou však zodpovední roky zatvárajú oči.  Viac ako 20 rokov sa venujem oblasti bezpečnosti a viac ako 35 rokov športu.  Aj na základe týchto dôvodov som si v minulosti vybral ako tému Diplomovej práce – Výcvik sebaobrany  príslušníkov Policajného zboru.

Pri písaní DP som sa stretol s rôznymi názormi na „výučbu“  telesnej výchovy a sebaobrany na Policajných školách, ale hlavne v praxi.

Uvediem pohľady, ktoré sú diametrálne odlišné. Policajt v priamom výkone služby je povinný sa určitý počet hodín mesačne zúčastňovať na tzv. telesnej – bojovej príprave, no a on by sa aj rád………, ale jeho priamy nadriadený mu to „radšej neumožní“, lebo by mohla poklesnúť „štatistická – papierová“ úspešnosť objasnenosti trestných činov a „niekto“ by za to mohol byť odvolaný z funkcie.

Taktiež pri anonymnom prieskume bolo zistené, že účasť funkcionárov na  tejto služobnej činnosti je takmer nulová, napriek tomu, že táto služobná činnosť je povinná pre všetkých policajtov bez výnimky, teda aj funkcionárov, no „ich papierová“ účasť je však evidovaná takmer na 100%.  Prečo taká „papierová“ účasť funkcionárov? Je to veľmi jednoduché, policajt, ktorý vedie túto služobnú činnosť je priamo podriadený dotyčnému funkcionárovi. Riešenie : na každom Krajskom riaditeľstve je PPÚ / Pohotovostný policajný útvar/ , ktorý aj kapacitne ale aj na vysokej úrovni by dokázal viesť túto služobnú činnosť a stratila by sa tu „obava“ školiteľa, čo bude nasledovať, ak by náhodou funkcionára  „papierovo“ nepoznačil, že sa tejto činnosti zúčastnil.

Ďalšou nemenej dôležitou skutočnosťou, je zistenie, že na SOŠ PZ sa na výučbe TV zúčastňuje čoraz menej  poslucháčov, nakoľko „ ten má bolesť ruky, ten chrbtice, ten  nohy, ………..“ a pod.

Riešenie: opäť jednoduché, každý novoprijatý policajt musí prejsť ako psychotestom, tak aj telesným testom. Pokiaľ už na SOŠ PZ nie je schopný cvičiť, čo bude asi v priamom výkone?  To čo je bežné v reálnom živote, že vidieť bežať policajta za páchateľom na ulici je priam nemožné…………

Kedy sa kompetentní začnú zaujímať o skutočnosť, že nie len „štatistická – papierová“  objasnenosť, ale aj fyzická výkonnosť je pre prácu policajta dôležitá? Zrejme až vtedy, keď sa zmení celý systém fungovania polície.

Vladimír Homola